Facebook Hesabım Kapatıldı Ne Yapabilirim?

Facebook Hesabım Kapatıldı Ne Yapabilirim?

Sosyal medya platformlarından bir tanesi olan Facebook ülkemizde çok fazla tercih edilmektedir. Facebook hesabım kapatıldı sorunu da buna bağlı olarak fazlaca görülmekte ve insanlar bu sorunun çözümü için farklı yollara başvurmaktadır. Çözümün etkili bir şekilde sağlanabilmesi için öncelikle hesabın neden kapatıldığını tespit edilmesi ve buna göre bir yol izlenmesi çok önemlidir. Aksi takdirde yapılacak işlemler zaman kaybından başka hiçbir şeye yaramayacaktır.

Dünya genelinde 1 milyardan fazla kullanıcısı olan Facebook’un ülkemizdeki kullanıcı sayısı ise 4 milyon civarındadır. Bu kadar yoğun bir şekilde kullanılmasının farklı nedenleri olsa da insanlar bu platform içerisinde zaman geçirmeyi fazlasıyla sevmektedir. Bazı kişiler Facebook hesaplarını normal bir amaç için yani eğlence ya da bilgilenme için kullanırken bazı kişiler ise normal olmayan şekillerde o platformu kullanmaktadır. Normal olmayan davranışları Facebook tarafından algılandığında hesaplar kısa süre içerisinde kapatılmakta ve insanların platform içerisinde keyifli zaman geçirmesini sağlanmaktadır.

Facebook Hakkında Genel BilgilerFacebook Hesabım Kapatıldı

İnternet teknolojisinin insanların hayatına etkisinin en önemli yansımalarından bir tanesi olan hiç şüphesiz ki sosyal medya platformlarıdır. Bu platformların ilki olan Facebook, dünya genelinde çok hızlı bir şekilde yayılmış ve kullanıcı sayısı tahmin edilenden daha çabuk 1 milyar barajını açmıştır. Bu başarının farklı nedenleri olsa da insanların sanal ortamda kendilerini daha rahat hissetmesi ve ifade etmesi çok etkili olmuştur.

Facebook olan ilginin her geçen gün daha da artması, platform içerisinde bazı kurallarının oluşturulması ile sonuçlanmıştır. Buradaki temel hedefin kullanıcıların keyifli bir zaman geçirmesi ve kötü niyetli insanların tacizlerinden korunmasıdır. Facebook hesabım kapatıldı sorununun temel nedeni de bu olup rahatsızlık veren kullanıcıların engellenmesi temel hedeftir.

Gelişen teknoloji ile birlikte Facebook’ta sürekli gelişim göstermekte ve kullanıcılarına yeni özellikler sağlamaktadır. Bu özelliklerle birlikte kullandığı sayfa daha da artmakta ve böylelikle düzeni sağlamak için ekstra kurallar konulmaktadır. Gerçek hayatta olduğu gibi sanal ortamda da kötü insanlar bulunmakta ve bu insanlar diğer insanlara rahatsızlık vermek de ya da onları kandırarak zarara uygulamalarına neden olmaktadır. İnsanın olduğu her yerde kuralların konulması adeta bir zorunluluk haline geldiği için söz konusu durum sanal ortamda da aynı şekilde geçerlidir. Konulan kurallar sayesinde Facebook içerisindeki insanlar çok daha rahat bir şekilde zaman geçirmekte ve farklı kişilerin tacizlerinden rahatlıkla kurtulmaktadır.

Facebook Hesabım Kapatıldı Sorununun Nedenleri

Kullanıcılar tarafından sık sık dile getirilen ve çözülmeye çalışılan Facebook hesabım kapatıldı sorunu, farklı nedenlerden dolayı ortaya çıkabilmektedir. Sorunun çözümü için bu nedenlerin net bir şekilde ortaya konulması ve çözüm yollarının da buna göre geliştirilmesi gerekir. Aksi durumda atılacak olan adımlar yanlış olacak bir anlamda boşa kürek çekilmiş olunacaktır.

Facebook hesaplarının kapatılması nedenleri genel olarak her türlü illegal ya da normal olmayan işlemler şeklinde ifade edilebilir. Facebook oyunlarında yapılacak olan hileler, diğer kullanıcıları tehdit ve taciz etme, müstehcen görüntüleri paylaşma ve benzeri nedenler Facebook tarafından kapatılma ile sonuçlanmaktadır. Dolayısıyla da çözüm yollarının buna göre aranması çok önemlidir.

Facebook tarafından hesap kapatılma nedenleri olarak aşağıdaki maddeler sayılabilir:

  • Gerçek olmayan isimle hesap açılması
  • Telif hakkı olan müzik ya da video paylaşımı
  • Farklı nedenlerden dolayı Facebook tarafından uyarılan kullanıcıların aynı davranışı sergilemeye devam etmesi
  • Facebook tarafından konulan kurallara uygun olmayan içeriklerin ısrarla paylaşılmaya devam edilmesi
  • Genel ahlaki kurallara uygun olmayan davranışlar
  • Diğer kullanıcılara rahatsızlık veren taciz, tehdit, küfür ve benzeri davranışlar

Yukarıda yer alan maddeleri incelendiğinde genel manada diğer insanlara rahatsızlık veren hareketler olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Burada Facebook’unu temel hedefi insanların keyifli bir şekilde sosyal medya platformu içerisinde zaman geçirmesi ve bunu yaparken de herhangi bir kişinin saldırısına maruz kalmamasıdır. Böylelikle insanları uygulama içerisinde daha fazla zaman geçirecek ve bu daha Facebook için ekstra gelirler anlamına gelecektir.

Çözüm yolları alınırken dikkat edilmesi gereken hususların başında kapatılma nedeni tam olarak bilinmese de bu nedenin ortadan kaldırılması gelmektedir. Örnek vermek gerekir ise Facebook tarafından hesabın kapatılma nedeni sahte kullanıcı adı olmasına karşın insanlar bunu bilmeden paylaşımlarına düzenleme yoluna giderek hesaplarını kurtarmaya çalışması boş bir çabadan öteye gitmeyecektir. Böylece yapılan bütün çalışmalar havada kalacak ve hesaplar kesinlikle açılmayacaktır. Facebook hesabım kapatıldı sorununa bu açıdan bakılması sorunum kısa sürede çözülmesi adına son derece önemlidir.

Facebook Hesabı Tekrar Açılır Mı?

Facebook tarafından kapatılan hesapların tekrar açılması mümkündür fakat sanıldığı kadar kolay bir işlem kesinlikle değildir. Sosyal medya platformu olan Facebook, bir hesabı kapatmadan önce kapatılma nedenlerinin kesin olarak gerçekleştiğine emin olmakta ve bu aşamadan sonra kapatma işlemini uygulamaktadır. Yani Facebook hesapları öylesine gerçek olmayan sebeplerden dolayı kesinlikle kapatmamakta ve kesin olduğunu düşündüğü durumlarda bu yönteme başvurmaktadır. Fakat zaman zaman Facebook tarafından da hatalar yapılmakta alakasız olan hesapların kapatılması söz konusu olmaktadır. Böyle durumlarda gerekli adımlar atıldığında Facebook hesabım kapatıldı diyen kişilerin hesapları kısa sürede tekrar aktif hale gelmektedir. Fakat unutulmamalıdır ki atılacak adımlar son derece önemlidir. Yani kişiler haklı dahi olsa atacakları yanlış adımlar neticesinde hesapları açılmayabilir. Yukarıda da birkaç defa tekrarlanmasına rağmen burada tekrar ifade edilmesi faydalı olan husus, hesapların kapatılması sebebinin net olarak bilinmesi ve gerekli çalışmaların da buna göre yapılmasıdır.

Facebook Hesapları Tekrar Nasıl Açılır?

Facebook hesabım kapatıldı diyen kişi, hesabını açtırmak için yine Facebook tarafından oluşturulan yöntemi kullanmak zorundadır. Fakat burada bilinmesi gereken çok önemli bir ayrıntı vardır. Öncelikle Facebook tarafından kapatılma nedeni olarak gösterilen sebeplerin doğru olmadığı ispat edilmelidir. Örnek vermek gerekir ise Facebook bir hesabı sahte kullanıcı adı sebebi ile kapatmış ise bunun doğru olmadığını ispat için kişinin hesapta yazan isme sahip olduğunu bir şekilde ispatı gerekir. Aksi durumda atılacak olan adımlar neticesinde hesabını açılması söz konusu dahi olmayacaktır. Buna bağlı olarak insanların öncelikleri neden hesaplarının kapatıldığını öğrenmesi ve daha sonra da uygun olan adımları izleyerek iftarını açmak için bir çaba içerisine girmesi gerekmektedir.

Facebook tarafından kapatılan hesapların yeniden açılması için atılması gereken adımlar şu şekilde sıralanabilir:

  • Kullanıcıların öncelikle Facebook tarafından oluşturulan yardım sayfasına giriş yapması gerekir. Bu sayfanın adresi şu şekildedir https://www.Facebook.com/help/contact/260749603972907
  • Yukarıda verilen linke tıklandığında zaman Facebook tarafından kapatılan hesapların açılması için gerekli olan forma ulaşılacaktır.
  • Sonra formu eksiksiz bir şekilde doldurulmalı ve Facebook’a gönderilmelidir.

Form incelendiğinde kişisel bilgilerin olduğu da görülecektir. Kapatılma nedenine bağlı olarak Facebook kişilerden kimlik fotokopisi neden yüzünü daha isteyebilmektedir.

Yukarıdaki adımlar eksiksiz bir şekilde uygulandığında Facebook tarafından yapılan başvuru dikkate alınacak ve kapatılma nedeninin doğru olup olmadığı tekrar ulaştırılacaktır. Bu işlemleri bazen iki gönül bazen ise 10 gün sürebilir. Dolayısıyla da kullanıcıların bu aşamadan sonra beklemekten başka yapabilecekleri hiçbir şey yoktur. Facebook tarafından gerekli değerlendirmeler yapılacak ve Facebook hesabım kapatıldı diyen kişilerin talepleri alınarak hesapları ya tekrar geri açılacak ya da kapalı kalmaya devam edecektir.

Facebook tarafından izlenen politikalar zaman içerisinde farklılık gösterse de genel manada kullanıcıların platform içerisinde rahat bir şekilde kendilerini ifade edebilmeleri ve özgürce istedikleri yasal işlemleri gerçekleştirilebilmeleri yönündedir. Bundan dolayı konulan kurallar sürekli olarak güncellenmekte ve en mükemmel aranmaktadır. Facebook hesabım kapatıldı diyen kişilerin de bu kurallara riayet etmesi ve diğer insanları rahatsız etmemesi çok önemlidir. Unutulmamalıdır ki doğru olmayan bir davranış meydana geldiğinde Facebook bunu kesinlikle affetmemek de ve genel manada kapatılan hesapları tekrar açmamaktadır.

Bu Yazıları da Sevebilirsiniz
Youtube Kanalı Nasıl Açılır?
Youtube Kanalı Nasıl Açılır?

En sevilen videolarınızı paylaşabileceğiniz ve ciddi bir kullanıcı kitlesine sahip olan Youtube kanal açma adımları ile izleyici kitlenizi artırabilir...

Instagram'da Video Paylaşma Nasıl Yapılır?
Instagram'da Video Paylaşma Nasıl Yapılır?

Instagram birçok özelliği ve güncellemesiyle birlikte kullanıcılarını memnun etmeye çalışan bir sosyal medya platformudur. Sistemin en büyük özelliği ...

Facebook kullanıcıları için hesapları çok büyük önem arz eder. Çünkü hesaplarında yer alan arkadaşları, fotoğrafları ve diğer unsurlar yeni açılan hesapta olmayacak ve hesaplarına eski konumlarına getirmeleri için çok ciddi bir zaman harcamaları gerekecektir. Bundan dolayı da kullanıcılar hesaplarına kaybettiklerinde yeni bir hesap açmak yerine öncelikle kapatılan hesaplarını tekrar açtırmak için bir takım işlemler yapmakta ve Facebook tarafından oluşturulan formları kullanarak talepte bulunmaktadır. Talepte bulunurken atılacak adımların doğru olması kapatılma sebebi mutlak surette yanlış olması halinde yapılan başvuru olumlu bir şekilde sonuçlanacaktır. Bunun haricinde gerçek olmayan başvuru formu Facebook tarafından kabul edilmeyecek ve kapatılan hesapların açılması da tekrardan söz konusu olmayacaktır.

Facebook Tarafından Hesaplar Yanlışlıkla Kapatılır Mı?

Facebook hesabım kapatıldı diyen kişiler, genellikle kapatılma sebeplerini net olarak bilinmemektedir. Facebook bunun yerine genel olarak ifadeler kullanmakta ve kişilere bu şekilde bildirimler yapılmaktadır. İnsanlar da ondan dolayı kapatılma sebebini tam olarak bilmez ve yanlışlık olduğunu düşünürler.

Yukarıda da ifade edildiği gibi Facebook tarafından yapılan kapatılma işlemi genellikle ciddi bir araştırma sonunda gerçekleşir ve buna bağlı olarak da hata payının düşük olduğu söylenebilir. Fakat Facebook un yaptığı her işlemin doğru olduğunu söylemek maalesef ki yanlış olacaktır. Çünkü zaman zaman yapılan hatalar ciddi şekilde kullanıcılarını mağdur edebilmektedir.

Facebook tarafından yapılan kapatılma işlemlerinin yanlış olma ihtimaline karşı insanların öncelikle ciddi bir araştırma yapması ve hesaplarının neden kapatılmış olabileceğini Facebook’a formlar aracılığı ile sorması gerekir. Bu aşamadan sonra hesapların haklı bir nedenden dolayı mı yoksa alakasız bir durumdan dolayı kapatıldı ortaya çıkar. Bu aşamadan sonra ise kullanıcılar yapacakları başvuru ile hesaplarına tekrar kurtarabilirler.

Facebook Hesaplarının Kapatılmaması İçin Yapılması Gerekenler

Sosyal medya platformlarına ait hesapların insanlar için önemi son derece büyüktür. Çünkü konusu hesaplar zaman içerisinde oluşmakta ve içerisinde yer alan unsurlar ile çok önemli bir hale gelmektedir. Öyle ki bazı hesapların oluşması bir kaç yılı bulmakta ve bu hesapların kapatılması durumunda insanlar ciddi bir yıkım yaşamaktadır. Buna bağlı olarak insanların hesaplarının kapatılmaması için yapması gereken bazı basit işlemler bulunmaktadır. Bu işlemlerden ilki diğer kullanıcıların rahatsız edilmemesidir. Diğer kullanıcıların rahatsız edilmesi durumunda Facebook tarafından hesap tespit edildiği anda kapatılacaktır. Ayrıca verilecek olan rahatsızlığa bağlı olarak diğer kullanıcılar şikayet oluşturabilir ve bu da kapatılma nedeni olarak Facebook tarafından görülmektedir. Dolayısıyla diğer kullanıcılar ile olan ilişkinin kesinlikle sorunsuz olması çok önemlidir.

Facebook hesabım kapatıldı sorunu yaşamak istemeyen kişilerin dikkat etmesi gereken hususlardan bir tanesi de kullanıcı isimlerinin gerçek olmasına dikkat etmeleridir. Facebook tarafından her ne kadar bu hususa çok fazla önem verilmesi de yapılacak olan şikayetlere bağlı olarak hesapların bu nedenden dolayı kapatılması söz konusu olabilir. Bu aşamadan sonra ise kişiler kullanmış oldukları gerçek isimleri Facebook’a bildirseler daha iyi hesaplarının açılmama ihtimali vardır. Bu durum ise uzun zamandan beri oluşturulan hesaplarım basit bir nedenden dolayı kaybedilmesiyle sonuçlanacaktır.

Bu Yazıları da Sevebilirsiniz
Yorum Gönder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

(Toplam: 1 Ortalama: 5 )

Gösterilecek yorum yok.