Instagram Hesap Çalma Yöntemleri

Instagram Hesap Çalma Yöntemleri

Hesap ÇalmaGünümüzün en popüler sosyal medya sitesi olan Instagram günde 1 milyardan fazla kullanıcı hacmine sahip bulunuyor. Kullanıcıların eğlenmek, hoşça vakit geçirmek için takıldığı Instagram aynı zamanda canlı yayın ve IGTV gibi özellikleriyle sosyal medya üzerinden reklam yapan işletmeleri de cezbediyor. Canlı yayın yapma imkanı sunan site aynı zamanda hikaye oluşturma özelliği ile tüm ağınızın paylaşımlarınızdan haberdar olmasını sağlıyor. Instagramın artan popülaritesi birçok fırsat düşkünü hacker için de ilgi çekmiyor değil. Bu sitede özellikle son dönemde Instagram hesabı çalma vakalarında artış oldu. Peki, neden Instagram hesabı çalma girişiminde bulunuluyor? Instagram hesabı nasıl çalınır? Bundan korunma yolları neler? Hepsi ve daha fazlası yazının devamında…

Instagram Hesabı Çalma SebepleriInstagram Hesap Çalma

Öncelikle Instagram oldukça popüler ve revaçta olan bir sosyal ağ olarak dikkat çeker. Bu sosyal medya platformunda ünlü kişilerden, internet fenomenlerine kadar birçok hesabın takipçi sayısı oldukça yüksektir. Bu hesaplar yaptıkları kimi reklam barındıran paylaşımlardan gelir elde etme imkanı da yakalar. Ayrıca ünlülere ait hesapların çalınması durumunda çalan kişi bu hesabı asıl kullanıcıya satma yoluna da gidebilir. Kısaca özetlemek gerekirse; Instagram hesabı çalmak için başlıca sebep takipçisi yüksek ve popüler kimselerin hesaplarını hedefleyerek Instagram üzerinde daha çok takipçiye ulaşmaktır. Hali hazırda birçok kimsenin bu sitede daha çok takipçi elde etmek için forum ve çeşitli platformlara ilan verdiği düşünüldüğünde durum daha rahat anlaşılır.

https://www.youtube.com/watch?v=_De6T6n9Iy0

Instagram Hesabı Nasıl Çalınır?

Her sosyal medya platformunda güvenlik açıkları bulunur. Örneğin geçtiğimiz sene popüler sosyal medya platformu Facebook bu güvenlik açıkları yüzünden birçok kullanıcısını kaybetmiştir. Günümüzde en popüler sosyal medya platformu konumunda bulunan Instagram biraz da rakiplerinin güvenlik zafiyetinden dolayı daha çok kişi tarafından tercih edilmeye başlanmıştır. Başka bir örnek vermek gerekirse; geçen aylarda Twitter tüm kullanıcılarına bir e-posta yollayarak sitede oluşan güvenlik açığından ötürü hesaplarının şifrelerini değiştirmeleri uyarısında bulunmuştu. İki popüler sosyal medya platformunun güvenlik açısından hali ortadayken neden Instagram onlardan farklı olsun ki?

Instagram hesabı çalma, son zamanlarda oldukça sık rastlanan bir durum oldu. Üstelik Instagram hesabı çalmak için bilgisayar konusunda yetenekli olmanız da gerekmiyor. Daha doğrusu Instagram hesabı çalma yetenekten çok art niyet gerektiren bir olgu. Gelin birlikte başlıca Instagram hesabı çalma yöntemlerini inceleyelim.

1- Bilinen ve en sık uygulanan yöntem tanıdığınız birinin hesabını çalma yoludur. Bunun için hesabın şifresini bilmeniz veya hesabın oldukça basit bir şifreye sahip olması yeterlidir. Özellikle ayrılan çiftler veya birbiriyle sorun yaşayan arkadaşlar arasında yaşanan bu tarz durumlar nispeten zararsız olarak görülebilir.

2- İkinci yoldaysa daha komplike bir metot uygulanır. Bilgisayarınızda bir anti virüs programı yoksa ve internet üzerinde sörf yaparken pek güvenilmeyen siteleri ziyaret ediyorsanız bilgisayara keylogger veya trojan virüsü bulaşma olasılığı artar. Bu tarz virüsler, bilgisayar klavyesi üzerinde yazdığınız her bilgiyi programı kullanan kişiye gönderir. Böylece sadece Instagram hesabınız değil aynı zamanda tüm bilgileriniz ve en mahrem sırlarınız kötü niyetli kimselerin eline düşebilir. Bu yöntemden korunmak için bir anti virüs programı kullanmak ve periyodik olarak bilgisayarı taratmak en uygun çözümü sağlar.

3- Üçüncü yolsa internet kullanmaya yabancı Instagram kullanıcılarını hedefler. Bu yöntemde Instagram hesabınıza bağladığınız takipçi arttırma, hesaba bakan kişileri görme ve gizli hesapları görmeye yarayan zararlı uygulamalar yoluyla Instagram hesabınız çalınır. Bu yüzden eğer bir takipçi artırma uygulaması kullanıyorsanız mutlaka dikkatli olmanız gerekir. Özellikle günümüzde birçok kişi ve işletmenin bu tarz uygulamalar kullandığı düşünüldüğünde en sık rastlanan Instagram hesabı çalma yönetimi olarak bu şık gösterilebilir.

4- Instagram hesap çalma yöntemlerinden bir diğeri ise çalınmak istenen hesabın konum bilgilerine erişip bu bilgileri kullanarak şifre yenileme talebinde bulunmak olarak karşımıza çıkar.  Şifre yenileme yöntemi olarak Instagram kullanıcının mail hesabına link veya doğrulama kodu gönderir. Bu noktada Instagram hesabını çalmak isteyen kişi sosyal medya platformunun kafasını karıştırarak kullanıcının kullandığı e-posta hesabı dışındaki başak bir hesaba kodun veya linkin gönderilmesini sağlayarak hesabı ele geçiriyor.

5- Bir diğer Instagram hesabı çalma yöntemi olarak karşımıza sosyal mühendislik de denilen metot çıkıyor. Bu yöntemde çalınmak istenin hesabın sahibine listesinde yer alan bir kişinin hesabı kullanılarak şifre ele geçiriliyor. Bu yöntemde teknik bilgiden ziyade telkin yöntemi uygulandığı için herhangi bilgisayar bilgisi gerektirmiyor.

Instagram Hesabını Koruma Yolları

Bu Yazıları da Sevebilirsiniz
Youtube Kanalı Nasıl Açılır?
Youtube Kanalı Nasıl Açılır?

En sevilen videolarınızı paylaşabileceğiniz ve ciddi bir kullanıcı kitlesine sahip olan Youtube kanal açma adımları ile izleyici kitlenizi artırabilir...

Instagram'da Video Paylaşma Nasıl Yapılır?
Instagram'da Video Paylaşma Nasıl Yapılır?

Instagram birçok özelliği ve güncellemesiyle birlikte kullanıcılarını memnun etmeye çalışan bir sosyal medya platformudur. Sistemin en büyük özelliği ...

Instagram hesabınızın çalınmasını önlemek için öncelikle kullanıcı bilgilerinizi kimseyle paylaşmamalısınız. Hesabında sorun yaşayan birçok kullanıcı data paylaşımı yüzünden zor durumda kalmaktadır. Ayrıca parola belirlerken kimse tarafından bilinmemesine özen göstermeniz gerekir. Bunun dışında Instagram hesabınızı profil sayfasından gizli hale getirmek akıllıca bir seçenektir. Böylece yaptığınız paylaşımları sadece takipçileriniz görür ve size takip isteği yollayan hesapları denetleyebilir ve kim olduğu belli olmayan hesapların sizi takip etmesine izin vermezsiniz. Arkasından bilmediğiniz ve emin olmayan sitelere girerek takipçi ya da beğeni satın almaya çalışmamalısınız.

Bu tarz site ve uygulamalar genellikle kişisel bilgilerinizi ele geçirmeye çalışmaktadır. Hele de kullanıcı bilgilerinizi istiyorlarsa, kesinlikle uzak durun. Ek olarak gelen e-postaları açarken dikkatli olmalısınız. Gönderenini bilmediğiniz mailleri açmamaya gayret edin. Maili şans eseri açsanız bile eklerinde bulunan dosyaları ne olursa olsun açmayın. Bu konum yalnız sosyal medya hesaplarınızı değil, kişisel ve ekonomik bilgilerinizin de tehlikeye girmesine neden olabilir. Son olarak Instagram hesabınıza bağlı bulunan uygulamaları denetleyin. Bilhassa takipçi kastırmaya yarayan ve isteğiniz olmadan Instagram hesabına bağlı olan uygulamaların erişimini kaldırın. Bu yöntemleri izledikten sonra webde dolaşırken güvenilir olmayan sitelerden uzak durmayı da başarıyorsanız Instagram hesabı çalınma riskiyle karşılaşma olasılığınız azalır. Biter diyemiyoruz çünkü günümüzde dijital teknoloji alanında her geçen gün yeni gelişmeler yaşanıyor.

Instagram hesap çalma şekilleri mevzusunda sizleri bilgilendirmeye çalışmış olduğumız bu yazının sonuna geldik. Konu hakkında ve tüm sosyal medya platformlarında yaşamış olduğunuz problemleri yorumlar kısmından bizlere iletebilirsiniz. Ekibimiz tarafınca incelenen sorularınız en kısa sürede yanıtlanmaktadır. Sosyal medya platformu Instagram hakkında yeni özelliklerinden haberdar olmak ve merak ettiklerinizi öğrenmek için sitemizi takip etmeye devam edin. Ayrıca Instagram gerçek takipçi satın alma ve Instagram gerçek beğeni satın alma mevzularında yardıma ihtiyacınız varsa bizimle iletişime geçebilir ve tüm toplumsal medya uygulamalarındaki gereksinimlerinizi internet sitemizde yer alan makaleler yardımıyla karşılayabilirsiniz.

Bu Yazıları da Sevebilirsiniz
Yorum Gönder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

(Toplam: 1 Ortalama: 5 )

9 yorum

 1. Sefa gazi
  Sefa gazi

  E posta adresinme kayıtlı telefon hattımı kapatmıştım e posta sifremi de unutunca Instagrama erişimim kalktı bir türlü hesabı geri alamıyorun instagram hesabımı arkadaşlarım üzerinden doğrulaya bilirmiyim ?

 2. @eski.bir.yara_35
  @eski.bir.yara_35

  Hesabım çalındı hesabımın almak istiyorum o hesabım kendi numaranın üzerinde değil kendi numarasını koymuş kendi numaranın üzerinde hesabım almak istiyorum

 3. @eski.bir.yara_35
  @eski.bir.yara_35

  Hesabım çalındı ve hesabım başkanının bir numaranın üzerine geçti ve hesabımı almak istiyorum

 4. @eski.bir.yara_35
  @eski.bir.yara_35

  Hesabım çalındı başka bir numaranın üzerine geçti hesabım almak istiyorum

 5. yeliz Özçelik
  yeliz Özçelik

  Benim adıma sahte hesap açmış birileri resimimi profil resmi yapmış açılmış olan sahte hesabıma giriş yapamıyorum yardımcı olurmusunuz?

 6. yeliz Özçelik
  yeliz Özçelik

  Benim adıma sahte hesap açmış birileri resimimi profil resmi yapmış benim haberim yok açılmış olan sahte hesaptan giriş yapamıyorum giriş yapabilsem instgram hesabima kapatacam kapatamıyorum yardımcı olurmusunuz?

 7. Damla yılmaz
  Damla yılmaz

  Allah rızası için biri bana yardım etsin gmailimi biraktim

 8. Esra esmeray
  Esra esmeray

  Hesabimi geri almak istiyorum