Instagram İşletme Profili Hakkında Her Şey

Instagram İşletme Profili Hakkında Her Şey

Bir mobil uygulama olan Instagram, fotoğraf paylaşımı için kurulmuş olmasına karşın kısa sürede ciddi bir gelişim gösterdi. Instagram işletme profili de bunun en güzel örneklerinden bir tanesidir ve işletme sahiplerine çok ciddi avantajlar sağlamaktadır. 2010 yılında kurulan Instagram, sadece iki yıl sonra 2012 yılında Facebook tarafından toplamda 1 milyar dolar ödeme yapılarak satın alınmıştır.

Başlangıçta bu rakam çok abartılı görülse de Instagram’ın günümüzde geldiği nokta düşünüldüğünde, çok ucuza satın alındığı dahi söylenebilir. Kullanıcı sayısını açıklarken daha önce milyon birimi kullanılırken şimdilerde ise milyar birimi kullanılmaktadır. Yakın zamanda yapılan açıklamalarda, Instagram’ın kullanıcı sayısının 1 milyarı geçtiği açıklanmıştı.

Instagram Hakkında Genel BilgilerInstagram İşletme Profili

İnsanların son dönemde, çok yoğun ilgi gösterdiği Instagram’ın özelliklerinin bilinmesi, Instagram işletme profili için yapılacak olan açıklamaların çok daha net anlaşılmasını sağlayacaktır. Öncelikle Instagram, bir mobil uygulamadır ve sadece Google Play Store ile App Store üzerinden indirilen telefonlarda açılmaktadır. Dolayısıyla da bilgisayardan bu uygulamaya giriş yapılması söz konusu değildir.

Instagram uygulaması indirildikten sonra buraya giriş yapılması gerekmektedir. Bu noktada farklı seçenekler söz konusudur. Bunlardan bir tanesi, klasik üyelik sürecinde olduğu gibi mail adresi kullanılarak form doldurulması iken diğeri ise Facebook hesabı üzerinden buraya giriş yapmaktır. Facebook ile Instagram’ın aynı şirkete ait olması, bunu mümkün hale getirmektedir.

Bu aşamada dikkat edilmesi gereken önemli bir husus var. Açılacak olan hesap işletme hesabı olacağı için, kullanıcı adının belirlenmesinin buna göre yapılması gerekmektedir. Böylece ileride tekrardan isim değiştirmekle uğraşılmaz.

Son derece sade bir ara yüze sahip olan Instagram’ın kullanılması çok kolaydır. Basit butonlar sayesinde karışıklık yaşanmadan istenilen işlemler buradan yapılabilir. Deneme yanılma yoluyla dahi bunların öğrenilmesi mümkündür.

Instagram İçerik Oluşturma

Instagram’ın kullanılabilirliği son derece basittir ve bundan dolayı içerik oluşturma noktasında herhangi bir sorun yaşanmayacaktır. İçerik oluşturmak, Instagram işletme profili için de çok önemli olduğu için bunun net olarak öğrenilmesi ve sık sık uygulama üzerinden içerik paylaşılması gerekir. Böylece ortaya çıkacak olan sonuç, işletme sahiplerinin beklentilerini daha iyi bir şekilde karşılanmasına neden olacaktır.

İçerik oluşturmak için farklı seçenekler vardır ve bunlardan bir tanesi fotoğraf eklemek iken bir diğeri ise video eklemektir. İnsanlar, bu iki seçenekten istedikleri kullanabilirler. Bu şekilde içerik oluşturmak için kamera ikonuna basılması yeterli olacaktır. Buradaki ekrandan çekilecek olan resimler ya da video, içerik oluşturma noktasında kullanılmaktadır. Bunlara yorum ve açıklama ekleme fırsatı da vardır. Uygulama üzerinden yapılacak olan denemelerle burası çok rahat bir şekilde kullanılabilir.

İçerik oluştururken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. İçeriğiniz ne kadar ilgi çekici ise ortaya çıkacak olan sonuç o kadar sorunsuz olacaktır. İlgi çekici içerik, her zaman daha fazla kullanıcı ve dolayısıyla da reklam yapma fırsatı demektir. Bundan dolayı içeriklerin dikkat çekici olması sağlanarak ciddi bir takipçi kitlesinin oluşturulması, işletme profilinin beklentileri tam olarak karşılaması adına son derece önemlidir.

Instagram Hikayesinin Başarısı

Bilindiği Instagram ile Snapchat arasında ciddi bir satın alma pazarlığı yaşanmış fakat satış gerçekleşmemişti. Bunun üzerine Instagram, Snapchat’te bulunan özelliklerin benzerlerini geliştirmeye başladı. Bunlardan bir tanesi de Instagram’daki hikaye bölümüdür. Bu bilgiler son derece önemlidir ve Instagram işletme profili için de gerekmektedir.

Snapchat ile tanınan kaybolan mesajların bir başka versiyonu Instagram tarafından geliştirildi ve insanların 24 saatliğine hikaye paylaşmalarının önü açıldı. Böylece insanlar için farklı bir özellik kullanıma sokulmuş oldu ve bu özellik sayesinde insanlar çok daha etkin bir şekilde paylaşım yapma fırsatı yakalamış oldu.

Instagram Reklamları

Sosyal medya platformlarının tamamı reklam amaçlı olarak kullanılabilir. Bu durun Instagram için de geçerlidir. Bundan dolayı özellikle işletme hesabı sahiplerinin bunlara tam hakim olması ve işletme hesabı üzerinden bunları etkin bir şekilde kullanması gerekmektedir. Kullanılabilecek reklamların başında fotoğraflar gelmektedir. Fotoğrafların üzerinde yer alan sponsorlu link sayesinde reklam çok daha etkili olarak yapılmaktadır. Bunun bir benzeri videolarda vardır ve videolar gerçekten son derece etkili reklam araçlarıdır.

Sosyal medya kullanıcılarının çok büyük bir bölümü okumak yerine izlemeyi tercih etmektedir. Buna bağlı olarak videolara olan talep çok daha fazladır. Fakat burada dikkat edilmesi gereken husus, özendir. Özensiz bir çalışma yerine özenli bir çalışma ile video hazırlanmalı ve bu da son derece ilgi çekici olmalıdır. Çekmek olmak için çekilen videolar sadece zaman kaybı olarak geri dönecektir. Buna bağlı olarak insanların özellikle de Instagram işletme profili olan kullanıcıların bu hususa fazlasıyla dikkat etmesi, elde edecekleri başarıyı direkt olarak etkileyecektir.

Instagram İşletme Profili Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Instagram tarafından işletme profili olan kullanıcılara bir takım kolaylıklar sağlanmaktadır. Söz konusu kolaylığın başında link paylaşımı gelmektedir. Normal kullanıcılara verilmeyen bu hak, işletme profili olan kullanıcılara verilmektedir. Bundan dolayı da söz konusu profil kullanılırken çok dikkatli olunması gerekmektedir. Böylece hesabın sağlamış olduğu kolaylıkların ve avantajların tam olarak değerlendirilmesi mümkün olacak ve bu da insanlara çok büyük bir reklam yapma avantajı sağlayacaktır.

Reklam stratejisinin özenli bir şekilde ayarlanması ve buna göre hareket edilmesi çok önemlidir. Yani plansız bir şekilde hareket edilmesi, söz konusu hesabın sağlamış olduğu bütün önemli avantajları boş yere harcamak anlamına gelir ki bu durum son derece olumsuzdur.

Reklam stratejisi belirlenirken dikkat edilmesi gereken hususların başında Instagram işletme profili tarafından sağlanan avantajlar olmalıdır. Örnek vermek gerekirse işletme profillerine sağlanan link paylaşım imkanından dolayı bir e-ticaret sitesi açılabilir ve Instagram üzerinden yapılan paylaşımlar buraya aktarılabilir. Bu da insanların sadece tek bir ürünün reklamını değil, işletmenin bütün ürünlerini buradan rahat bir şekilde görmesini sağlamaktadır. Buna bağlı olarak çok ciddi bir avantaj sağlandığını söylemek yanlış olmayacaktır.

Bu Yazıları da Sevebilirsiniz
Youtube Kanalı Nasıl Açılır?
Youtube Kanalı Nasıl Açılır?

En sevilen videolarınızı paylaşabileceğiniz ve ciddi bir kullanıcı kitlesine sahip olan Youtube kanal açma adımları ile izleyici kitlenizi artırabilir...

Instagram'da Video Paylaşma Nasıl Yapılır?
Instagram'da Video Paylaşma Nasıl Yapılır?

Instagram birçok özelliği ve güncellemesiyle birlikte kullanıcılarını memnun etmeye çalışan bir sosyal medya platformudur. Sistemin en büyük özelliği ...

Reklam yayınlarken dikkat edilmesi gereken hususlardan birisi de insanların ilgisini çekici ürünlerin farklı bir şekilde sunulmasıdır. Örnek vermek gerekirse bir kıyafetin reklamı yapılırken kullanılacak olan resmin rasgele değil bir mankenin üzerindeyken çekilmesi, hatta mümkünse canlı bir mankene giydirilerek bunun videosunun çekilmesi çok ciddi bir katkı sağlayacaktır. Bütün bu işlemler, yapılacak olan reklamların sonuca ulaşması adına büyük bir etki yapacaktır.

Yapılan reklamlarda müşterilerden de yararlanılabilir. Özellikle link paylaşımının istenmesi, daha fazla kitleye ulaşma imkanı verecektir ki bu da insanların önemli bir müşteri potansiyeline hitap etmesiyle sonuçlanır. Bütün bunlar birlikte düşünüldüğünde daha fazla kitleye ulaşmanın temel hedef olduğunun unutulmaması ve Instagram işletme profili imkanlarının bu amaç için kullanılması gerekir.

Instagram’da yapılacak olan reklamaların etkili olabilmesi için izlenmesi gereken yollardan bir tanesi de buraya özel yapılacak indirimlerdir. Bazı kişiler neden buraya indirim yapayım diye düşünebilir. Fakat unutulmamalıdır ki buradaki potansiyel çok fazladır ve bunun etkin bir şekilde kullanılması durumunda, normal satışlara ihtiyaç bile kalmayabilir. Bundan dolayı da buraya çok fazla önem verilmesi ve reklam stratejisinin her alanında bunun iyi bir şekilde düşünülerek uygulanması gerekmektedir. Böylece ortaya çıkacak olan sonuç, işletme sahibini dahi şaşırtacaktır. Bütün mesele, söz konusu potansiyelin farkına varmadır.

Instagram İşletme Hesabıyla ilgili Bilinmesi Gereken Püf Noktalar

Burası her ne kadar sanal bir ortam olsa da gerçek dünyadaki müşteri ilişkilerinin burada da aynı şekilde devam ettirilmesi gerekiyor. Aksi durumda yapılan çalışmaların sonuçları istendiği gibi olmayacaktır. Bu aşamadan sonra dikkat edilmesi gereken husus, en basitinden reklamlara yorum yapan ya da soru soran kişilere cevap vermek olmalıdır. Böylece insanlar kendilerine değer verildiğini anlayacak ve Instagram işletme profili buna bağlı olarak fazlasıyla beklentileri karşılayacaktır. Fakat yorumlara cevap verilmez, sorular havada kalırsa bir noktadan sonra ilginin azaldığı izlenebilir. Bu ise Instagram hesabı için geri döndürülemez sonun başlangıcıdır.

Burada dikkat edilmesi gereken hususlardan birisi de direkt olarak Instagram ile ilgilidir. Instagram, kullanıcı potansiyelini elde tutmak ve daha da arttırmak için sürekli yenilikler yapmaktadır. İşletme profili kullanan kişilerin bu yenilikleri kontrol etmesi ve kısa sürede öğrenerek bunları kullanması gerekmektedir. Bu da kullanıcılardan önde olmayı sağlar. Kullanıcılardan önde olmak ise çok sayıda farklı avantajın elde edilmesidir.

Instagram işletme profili hesabı ile yapılan reklamlar ya da paylaşımların marka ile uyumlu olması çok önemlidir. Burada oluşturulacak izlenim, kullanıcı kitlesinin sempatisinin kazanılmasında önemlidir. Kullanıcı kitlesinin oluşması ise başarıyı getiren önemli unsurlardan birisi olarak dikkat çekmektedir.

İşletme profili ile ilgili bütün hususlar genel olarak bu şekildedir. Burada çok ciddi bir potansiyel vardır ve söz konusu potansiyel değerlendirildiğinde işletmeler için önemli miktarlarda kar anlamına gelir. Bu hususa verilecek olan önem buna göre planlanmalı ve ayarlanmalıdır.

Bu Yazıları da Sevebilirsiniz
Yorum Gönder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

(Toplam: 1 Ortalama: 5 )

Gösterilecek yorum yok.