Facebook Şifresi Nasıl Kırılır?

Facebook Şifresi Nasıl Kırılır?

İnternet üzerinde sosyal medya hesapları son dönemlerin en popüleridir. Bu makalemde sizlere sosyal medya devleri arasında olan Facebook’tan hack ve güvenlik bilgilerini ele alacağız. Facebook Şifresi nasıl kırılır ve nasıl şifremizi koruyabiliriz? Sosyal medya platformları üzerinde arkadaşlıklar kurabiliriz, arkadaşlarımızla ilgili paylaşımlar yapabilir ve kendimizle ilgili paylaşımlara yer verebiliriz. Bu platformlar üzerinde birçok kişisel bilgimiz yer almaktadır. Adımız Soyadımız, Yaşımız, Nerede Yaşadığımız, Telefon Numaramız, Hangi Okulda okuduğumuz. İşte tamda güvenlik problemleri burada ortaya çıkmaktadır. Bu denli kişisel bilgilerimizi barındırdığımız hesaplarımızı çok iyi korumamız gerekir.

Sanal korsan olarak adlandırdığımız sanal hırsızlar bu kişisel bilgilerimiz ile banka hesaplarımızı boşaltabilir ve diğer arkadaşlarımızı dolandırabilir. Kolay belirlediğimiz şifreler ve bazı dikkatsizlikler sebebiyle yakın arkadaşlarımızın ekli olduğu ve güvendikleri hesabı sanal korsanların ellerine geçirebilir ve arkadaşlarımızın dolandırılmasına sebep olabiliriz. Bu şekilde bir dolandırılma durumunda arkadaşlarınızın size olan güveni de sarsılacaktır. Peki, Facebook Şifresi Nasıl Kırılır bir bakalım ve bunu yapmak isteyenlere de aklındaki soruların cevaplarını vermiş olalım.

Facebook Şifre Kırma ProgramlarıFacebook Şifre Kırma

İnternete “Facebook Şifresi Kırma” yazdınız karşınıza bir hack sitesi çıktı. Sitedeki konuyu okumaya başladınız. Bir yazılımcı facebook şifresini çok kolaylıkla kırabileceği bir sistem geliştirdiğini ve sadece kişinin hesap linkini bu programa yapıştırdığınız da size saniyeler içerisinde facebook şifresini verdiğini iddia eden bir program olduğunu söyledi. Sizde dediniz ki “Evet, bu benim aradığım program” fakat değil. Burada asıl dikkat edilmesi gereken şey gerçekten kullanılacak o program sizin için güvenlimi?

Bu denli herkes tarafından bilinen bilgiler ile facebook şifresi bulmak imkânsız ve hiçbir yazılımcı tarafından bu yapılamaz. Çünkü şifreler facebook’un veritabanında özel kodlar ile şifrelenmiş bir şekilde saklanmaktadır. Bu denli bir şifre kırma işlemi için facebook’un sunucularını hacklemeniz gerekir. Facebook şirketi sunucuların güvenliği için siber uzmanlara binlerce dolar para öderken bu biraz zor olacaktır. Bu programları asıl kullanan kişilerin hesapları bilgisayarlarına bulaştırılan virüsüler tarafından çalınmaktadır. Bu tarz programlar içerisinde Keylogger vb. virüsler barındırarak klavye loglarınızı karşı taraftaki yazılımcı ile paylaşır. Siz bu programı denedikten sonra çalışmıyor diye umursamaz ve facebook’a bakıyım diye giriş yaptığınız anda sizin şifreniz bu programın sahibi tarafından hacklenmiş olur. Bir nebze ava giderken avlanmış olursunuz.

Yukarıdaki programlarla bir şeyler yapmamız gerektiğini anladık, eğer bir facebook şifresi öğrenmek istiyorsanız en ideal program şifre kombinasyonlarını deneme programlarıdır. Bu tarz programlar oluşturulmuş kombinasyonlarda kişilerin şifrelerini bulmaya çalışır. Örneklendirmek gerekirse 0-0-0-1 ile 4 haneli bir kombinasyon oluşturdunuz ve bunu programa girdiniz. Program hızlı bir şekilde 0-0-0-2, 0-0-0-3, 0-0-0-4, diye 9-9-9-9 a kadar tüm kombinasyonları sırasıyla deneyecektir. Bu şekilde kırmak istediniz facebook şifresi 4 haneli ve sadece rakamlardan oluşuyorsa işlem başarılı olacaktır. Tabi bu programları temin ederken gene güvenilir yerlerden temin edilmelidir. Bu tarz programların hepsi tam güvenli olacak diye bir şey yoktur. Ondan alacağınız program lisanslı ve bilindik bir yazılımcı tarafından yapılmış olmasına dikkat edin.

Facebook Şifremi Programlara Karşı Nasıl Koruyabilirim?

Yukarıda işin korsanlık kısmından bahsettiğimize göre içinizi bir korku salmıştır. Bu denli şifre kombinasyonlarını deneyip şifre kırma işlemi yapan programlardan çok rahat korunabilirsiniz. Facebook Şifresi oluştururken bu tarz programlarla bulunmayacak bir kombinasyon oluşturun. Örnek vermek gerekirse şifrenizin içinde, Büyük harf, küçük harf, rakam ve özel karakter barındırın. Bu tarz şifre kombinasyon programları şifrenizi bulamayacaktır. Sağlam bir şifreye örnek vermek gerekirsek “Y2CxA9*” bu şekilde bir kombinasyon ile şifrenizi güvenli yapabilir ve bu tarz programlardan kendinizi koruyabilirsiniz.

Facebook’a Benzeyen SPAM Siteler

Az biraz web tasarımdan anlayan kişiler Facebook sitesinin “Giriş Yapın” bölümüne benzer bir panel oluşturarak hesap şifrelerini rahatlıkla çalabiliyorlar. Bu tarz sitelere giriş yapan kişiler birebir facebook’a benzeyen bir panel ile karşılaşınca giriş yapmaya çalışıyorlar. Buradaki giriş yapacağınız bölümdeki e-posta ve şifre kısımlarına girdiğiniz bütün bilgiler karşı taraftaki korsanların eline geçmiş oluyor. Siz fark etmeyin diye e-postanızı ve şifreniz yazıp “Giriş Yap” kısmına bastıktan sonra facebook’un gerçek sitesine yönlendiriyorlar. Bu şekilde siz fark etmeden, şifrenizi değiştirip hesabı ele geçirmiş olurlar.

Oluşturulmuş SPAM Web Sitelerden Nasıl Korunmalıyız?

Güvenmediğimiz platformlar üzerinde gezerken bazı içerikleri görmeniz için “Facebook ile Bağlan” özelliğini kullanmanızı isterler. Güvenmediğiniz hiçbir siteden böyle linklere tıklamamanız gerekir. Facebook Şifresi güvenliğinizi sağlayabilmeniz için, her zaman facebook’un kendi sitesi olan http://facebook.com adresinden giriş sağlamanız gerekir. Diyelim ki hiç ummadığınız bir site size böyle bir oyun oynamak istiyor. Bu tarzda içeriğe tıkladıktan sonra açılan sayfada kişisel hesap bilgilerinizi girmeden önce adres çubuğunda yazan sitenin linkini kontrol edin. Gerçekten facebook’a aitse link üzerinde Güvenlik Sertifikası tanımlı olacağından link direk https:// diye başlayacaktır. Bu konulara dikkat ederek Spam sitelerden korunabilirsiniz.

Facebook’un Güvenlik Soruları Üzerinden Şifre Kırma

Sizi tanıyan bir kişi facebook şifrenizi ele geçirmek istiyor olabilir. Bu gibi durumlarda facebook’un size kayıt olurken sorduğu güvenlik sorularından yararlanılır. Karşıdaki kişi biraz sizi tanıyorsa facebook’un sayfasındaki “Şifremi Unuttum” bölümünden giriş yaparak, güvenlik sorunuzu tahmin etmeye çalışır. Kolay tahmin edilebilecek sorular arasında “İlk Arabanız Nedir? ” “İlkokul öğretmeninizin Adı nedir?” gibi sorular vardır. Sizi çok az tanıyan kişiler bile bu sorulara cevap verebilirler.

Güvenlik Sorusuna Yanlış Cevaplar Verin

Bu tarz facebook şifresi çalınma durumuyla karşılaşmak istemiyorsanız, facebook’un size sorduğu güvenlik soruları gerçek dışı cevaplar verin. Bu cevapları bir kenara not ederek sadece siz bilin. Bu sayede sizin hakkınızda çok az bilgi bilen kişilere karşı güvenlik almış olun. Facebook listenizde olan her kişinin güvenilir olmayacağını aklınızdan çıkarmayın. Bir diğer alabileceğiniz güvenlik yöntemi Arkadaş listenizi ve kişisel bilgilerinizi sadece sizin görebileceğiniz şekilde gizleyin. Bu şekilde bu sorularla ilgili kişisel bilgileriniz görünmeyeceğinden hesabınızı koruma altına almış olursunuz.

“Beni Hatırla” Butonunu Kullanmaktan Kaçının

Facebook Şifresi kırma yöntemlerinin bir diğeri ise facebook sitesi üzerinde beni hatırla butonundan yapılabiliyor. Şirketteki bir bilgisayardan facebook’a giriş yaparken beni hatırla butonuna tıklamış olabilirsiniz veyahut arkadaşınızın laptopunu kısa süreli kullanmak için ödünç almış olabilirsiniz. İnternet kafeden giriş yapmanız gerekiyor olabilir. Bu tarz size ait olmayan cihazlarda hiçbir şekilde “Beni Hatırla” butonunu kullanmamanız gerekiyor. Siz bu butonu kullandıktan sonra hesabınızdan “Güvenli Çıkış” yapmış bile olsanız, Web Tarayıcı üzerinde e-posta ve şifreniz sonradan giriş yapacaksınız diye saklanacaktır. Bazı programlar ile bu web tarayıcı üzerindeki kayıt edilmiş şifreleri görmek mümkündür. Eğer bu denli bir hack durumu yaşamak istemiyorsanız, size ait olmayan cihazlardan “Beni Hatırla” butonunu kesinlikle kullanmayın.

E-postanıza Gelen Maillere Dikkat Edin

Bu Yazıları da Sevebilirsiniz
Instagram DM (Direct Message) Kapatma ve Açma (GÜNCEL)
Instagram DM (Direct Message) Kapatma ve Açma (GÜNCEL)

Instagram DM özelliği özel mesajın yani direct message olan kelimenin kısaltılarak kullanılmasını ifade eder. Instagram’da bulunan kullanıcılar bu öze...

Instagram Hesap Açma ve Kayıt Olma Nasıl Yapılır?
Instagram Hesap Açma ve Kayıt Olma Nasıl Yapılır?

Instagram yeni hesap açma ve kaydolma adımlarında birçok kullanıcı, email veya cep telefonu onay aşamasında sorun yaşamadığı görülmektedir. Instagram ...

Sanal korsanların en çok uyguladığı Facebook Şifresi kırma yöntemidir. Bu yöntem sadece facebook için kullanılmamaktadır. Sanal korsanlar birçok alanda bu yöntemi kullanabilirler. Bu yöntemlerle büyük şirketlerin sunucularına sızdıkları bile olmuştur. Sizin çok normal gördüğünüz bir mail aslında bir sanal korsan tarafından atılmış olabilir. Bazı programlar sayesinde kendilerine istedikleri şekilde e-posta adresleri oluşturabiliyorlar. Sizde bu e-posta hesaplarının gerçek olduğunu düşünebiliyorsunuz.

E-posta içeriklerinde size Facebook’ta bir çekiliş yaptıklarını ve güzel bir tatil kazandığınızı ama giriş yapmanız gerektiğini söyleyen bir mail ile karşılaşabilmeniz muhtemeldir. Bir diğer yöntem olarak virüslü dosya gönderimidir. Çok yakın bir tanıdığınızın e-posta adresine benzeyen bir mail adresinden size çok tatlı hayvanların videolarının olduğunu söyleyen bir dosya gönderebilirler. Siz bu dosyayı indirip, bilgisayarınızda açtığınız zaman ciddi virüsler fark ettirmeden sisteminize sızmış olurlar.

Bazı virüsler sayesinde Facebook Şifresi kırmak mümkündür. Bunların başında gelenler Keylogger’lardır. Bu Keylogger programları sizin klavyeniz üzerinde bastığınız tüm tuşları sırasıyla kayıt altına almaktadırlar. Bilgisayarınıza bulaşmış bir keylogger programı ile internet bankacılığı yaptınızdaki şifrelerinizi, sosyal medya hesaplarınızın şifrelerini ve mail hesaplarınızın şifrelerini çok kolay şekilde karşı tarafa iletirler. Daha sonrasında karşıdaki kötü düşüncede olan kişi gerek banka hesaplarınızı, gerek sosyal medya hesaplarını ve e-posta hesaplarınızı ele geçirmiş olurlar. Bu tarz hacklenme durumlarıyla karşılaşılmaması için, gelen maillere çok dikkat edilmelidir. Her zamanda bilgisayarınızda lisanslı bir antivirüs programı bulundurmanız gereklidir. Antivirüs programı ile bu zararlı yazılımlar siz daha bilgisayarınıza indirmeden engellenebilirler.

Bu yazımızda Facebook Şifresi kırma hakkında bilgiler verdik, bu tarz yöntemlerden korunmak isteyenlere yön göstermeye çalıştık. Yukarıdaki yöntemler bunlardan sadece bir kısmıdır. Hack grupları ve Siber Korsanlar bunlara benzer yöntemler kullanabilir. Facebook şifrenizi korumak için çok dikkatli olmanız gerekmektedir.

Bu Yazıları da Sevebilirsiniz
Yorum Gönder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

(Toplam: 1 Ortalama: 5 )

Gösterilecek yorum yok.